Skip to content

engaging math activities for all learners

  • Home
  • Shop
    • The Entire Collection
    • Newest Additions
    • 5th Grade
    • 6th Grade
    • 7th Grade
    • 8th Grade
    • Holiday
      • Christmas/Winter
      • New Years
      • Valentine's Day
      • Pi Day
      • St. Patrick's Day
    • Growth Mindset
    • Free Resources
  • Blog
  • FAQ
  • About
  • Contact
Log in
  • Instagram
  • Facebook
  • Pinterest
To The Square Inch
  • Home
  • Shop
    • The Entire Collection
    • Newest Additions
    • 5th Grade
    • 6th Grade
    • 7th Grade
    • 8th Grade
    • Holiday
      • Christmas/Winter
      • New Years
      • Valentine's Day
      • Pi Day
      • St. Patrick's Day
    • Growth Mindset
    • Free Resources
  • Blog
  • FAQ
  • About
  • Contact
  • Instagram
  • Facebook
  • Pinterest
Log in Cart

Item added to your cart

Filter:

Availability
0 selected Reset
Availability
Price
The highest price is $10.00 Reset
$
$
Remove all

61 products

Filter and sort Filter

Filter and sort

Filter

61 products

Availability
Clear
Price

The highest price is $10.00

$
$
Clear
Remove all
Remove all

61 products

  • Multiplying and Dividing Rational Numbers Notes

    Multiplying and Dividing Rational Numbers Notes

    Multiplying and Dividing Rational Numbers Notes

    Regular price $3.50
    Regular price Sale price $3.50
    Unit price /  per 
  • Subtracting Integers Notes

    Subtracting Integers Notes

    Subtracting Integers Notes

    Regular price $3.50
    Regular price Sale price $3.50
    Unit price /  per 
  • Multiplying and Dividing Integers Notes

    Multiplying and Dividing Integers Notes

    Multiplying and Dividing Integers Notes

    Regular price $3.50
    Regular price Sale price $3.50
    Unit price /  per 
  • Adding Integers with the Same Sign Notes

    Adding Integers with the Same Sign Notes

    Adding Integers with the Same Sign Notes

    Regular price $3.50
    Regular price Sale price $3.50
    Unit price /  per 
  • Adding Integers with Different Signs Notes

    Adding Integers with Different Signs Notes

    Adding Integers with Different Signs Notes

    Regular price $3.50
    Regular price Sale price $3.50
    Unit price /  per 
  • Constructing Triangles Notes

    Constructing Triangles Notes

    Constructing Triangles Notes

    Regular price $3.50
    Regular price Sale price $3.50
    Unit price /  per 
  • Volume of Cylinders Notes

    Volume of Cylinders Notes

    Volume of Cylinders Notes

    Regular price $3.50
    Regular price Sale price $3.50
    Unit price /  per 
  • Volume of Pyramids Notes

    Volume of Pyramids Notes

    Volume of Pyramids Notes

    Regular price $3.50
    Regular price Sale price $3.50
    Unit price /  per 
  • Volume of Prisms Notes

    Volume of Prisms Notes

    Volume of Prisms Notes

    Regular price $3.50
    Regular price Sale price $3.50
    Unit price /  per 
  • Surface Area of Cylinders Notes

    Surface Area of Cylinders Notes

    Surface Area of Cylinders Notes

    Regular price $3.50
    Regular price Sale price $3.50
    Unit price /  per 
  • Surface Area of Pyramids Notes

    Surface Area of Pyramids Notes

    Surface Area of Pyramids Notes

    Regular price $3.50
    Regular price Sale price $3.50
    Unit price /  per 
  • Surface Area of Prisms

    Surface Area of Prisms

    Surface Area of Prisms

    Regular price $3.50
    Regular price Sale price $3.50
    Unit price /  per 
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • …
  • 6

Resources

  • Search
  • Home
  • Blog

MENU

  • Home
  • Shop
  • Blog
  • FAQ
  • About
  • Contact

To the square inch

All the resources you need for engaging a middle school math class.

SUBSCRIBE TO OUR NEWSLETTER

  • Facebook
  • Pinterest
  • Instagram
Payment methods
  • American Express
  • Apple Pay
  • Diners Club
  • Discover
  • Meta Pay
  • Google Pay
  • Mastercard
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Venmo
  • Visa
© 2023, To The Square Inch
  • Choosing a selection results in a full page refresh.