WELCOME!
To The Square Inch is your destination for comprehensive, innovative and engaging middle school math resources. Every resource is designed with you and your students in mind and backed by 14+ years of classroom experience and thousands of 5 star reviews.
CURRICULUM BUNDLES
Discover our comprehensive curriculum bundles that include guided notes that promotes mastery in all common core standards; these NO PREP bundles offer structured, differentiated learning for every student, complete with warm-ups, vocabulary sheets, assessments, and more, in both print and digital formats.
-
5th Grade Math Digital Notes for Google Drive
Regular price $139.00Regular priceUnit price per -
6th Grade Math Guided Notes Curriculum
Regular price $189.00Regular priceUnit price per$248.75Sale price $189.00Sale -
5th Grade Math Guided Notes Curriculum
Regular price $170.00Regular priceUnit price per$227.50Sale price $170.00Sale -
5th, 6th, 7th and 8th Grade Math Guided Notes
Regular price $619.00Regular priceUnit price per$890.75Sale price $619.00Sale
GUIDED NOTES BY TOPIC
These NO PREP guided notes are classroom proven resources that will save you time and have your students proficient in any middle school math topic in no time! With a comprehensive design, these notes offer a structured approach that can be differentiated for every level of learner.
-
Adding and Subtracting Fractions with Unlike Denominators Notes
Regular price $3.50Regular priceUnit price per -
Tax and Tip Notes
Regular price $3.50Regular priceUnit price per -
Surface Area of Triangular Prisms Notes
Regular price $3.50Regular priceUnit price per -
Relations and Functions Notes
Regular price $3.50Regular priceUnit price per -
Percents, Fractions and Decimals Notes
Regular price $3.50Regular priceUnit price per -
Percent of a Number Notes
Regular price $3.50Regular priceUnit price per -
Percents and Decimals Notes
Regular price $3.50Regular priceUnit price per -
Percents and Fractions Notes
Regular price $3.50Regular priceUnit price per
WORKSHEETS
Enhance your teaching with an extensive collection of worksheets that each offer diverse practice, homework, and activities, that perfectly supplement your curriculum.
-
6th Grade Math Worksheets
Regular price $20.00Regular priceUnit price per -
6th Grade Math Spiral Review Worksheets
Regular price $10.00Regular priceUnit price per -
7th Grade Math Worksheets
Regular price $20.00Regular priceUnit price per -
7th Grade Math Reteaching Worksheets
Regular price $20.00Regular priceUnit price per -
7th Grade Math Spiral Review
Regular price $10.00Regular priceUnit price per -
7th Grade Math FUN Worksheets
Regular price $20.00Regular priceUnit price per -
6th Grade Math FUN Worksheets
Regular price $20.00Regular priceUnit price per -
8th Grade Math Worksheets
Regular price $20.00Regular priceUnit price per
HOMEWORK
Take one thing off your to-do list with these spiraled math homework sets, ensuring consistent practice and mastery for your students.
-
8th Grade Math Homework
Regular price $30.00Regular priceUnit price per -
7th Grade Math Homework
Regular price $30.00Regular priceUnit price per -
6th Grade Math Homework
Regular price $30.00Regular priceUnit price per -
5th Grade Math Homework
Regular price $30.00Regular priceUnit price per
TASK CARDS BY TOPIC
Our versatile task cards cover every middle school math standard and are designed for dynamic learning: perfect for math centers, scavenger hunts, "SCOOT", walkabouts, and cooperative group activities. Bundles by domain and grade available.
-
Finding Area of Polygons Task Cards
Regular price $3.50Regular priceUnit price per -
Simplifying Fractions Bingo Game
Regular price $5.00Regular priceUnit price per -
Mixed Operations with Integers Task Cards
Regular price $3.50Regular priceUnit price per -
Percent Problems Task Cards
Regular price $4.00Regular priceUnit price per -
Percent of 100 Bingo Game
Regular price $5.00Regular priceUnit price per -
Ratios Bingo
Regular price $5.00Regular priceUnit price per -
Adding and Subtracting Decimals Task Cards
Regular price $3.50Regular priceUnit price per -
Ratio Task Cards
Regular price $3.50Regular priceUnit price per
Emergency Sub Plans
Never be caught unprepared again with our math emergency sub plans – a lifesaver for unforeseen circumstances, offering no-preparation, easy-to-follow lessons, fun activities, and answer keys to facilitate seamless substitute teaching experiences.
-
5th Grade Math Sub Plans
Regular price $5.00Regular priceUnit price per -
7th Grade Math Sub Plans
Regular price $5.00Regular priceUnit price per -
7th Grade Math Reteaching Worksheets
Regular price $20.00Regular priceUnit price per -
8th Grade Math Sub Plans
Regular price $5.00Regular priceUnit price per
Halloween Activities
-
Integer Operations Halloween Math Color and Solve
Regular price $0.00Regular priceUnit price per -
Multiplying and Dividing Fractions Halloween Math Color and Solve
Regular price $0.00Regular priceUnit price per -
Dividing Fractions Halloween Math Activity
Regular price $0.00Regular priceUnit price per -
Combining Like Terms Halloween Math Color and Solve
Regular price $3.00Regular priceUnit price per
SHOP BY GRADE
-
5th Grade Math Resources
This collection of fifth grade math classroom resources features my full line...
-
6th Grade Math Resources
This collection of sixth grade math classroom resources features my full line of...
-
7th Grade Math Resources
This collection of seventh grade math classroom resources features my full line...
-
8th Grade Math Resources
This collection of eighth grade math classroom resources features my full line of...
-
★★★★★
- Weir Middle SchoolPerfect Resource! I never know if I will have a sub or another teacher covering if I have to take a day off from work. All I did was print these and put them in my class binder so anyone can easily access and follow them.
-
★★★★★
- Kari L.Every product I've purchased from this seller has been an A+ product, and this one was no exception.
-
★★★★★
- Julie S.I needed a quick start for lessons after being out of teaching for 3 years and out of middle school for 7 years. This has provided me a jump start for getting back in the school environment! I love that the lessons are to the point.